Son yillarda Küresel isinmanin gittikce artmasi Dünya iklimini oldukca etkilemistir.Memleketimizin de her kösesi bundan etkilenmistir.

Darbogaz Kasabasida onceki yillarda bol karli kislarini arar olmus.Kis aylarinda yagan az karin, daha yaz ayinin baslamadan eriyip gitmesi, kasaba halkini yaz aylarinda büyük bir su sikintisina sokmustur.

Sayin Belediye Baskanimiz ve ekibi,önceki yillarda hazirlanmis olan Gölet Projesini faaliyete gecirmek icin büyük bir caba sarfekmektedir.
Ne yazik`ki böyle bir yatirim Belediyemiz imkanlarinla yapilmasi mümkün degildir.

Gelecek yillarda dahada artacak olan su sorununun ve ihracaata yönelik olarak üretilen Napolyon Kirazinin azalmamasi icin.Sayin Devlet büyüklerimizden Gölet Projemize maddi ve manevi destekleri
ile katilmalari,Belediye ve Darbogaz Kasabasi halki olarak ilk siradaki arzularimizdir.

Darbogaz kasabamizin hayati ihtiyaci olan Su sikintisinin bir an evvel giderilmesi icin,
Bölge vekillerimiz ve Sayin Devlet Büyüklerimizin Gölet Projemize katkilarini bekliyoruz
.

(Kücük Baraj Yeri Photos)Enerji ve Tabikaynaklar Bakanimizin Kasabamiza yapilmasini istedigimiz Göletimize destek ve Kesif amaci ile gelmis oldugu günden görüntüler.

DARBOGAZ H.I.S. GÖLETININ DURUMU (
YAVRU GÖLET)

2006 yatirim programina alinan ve Enerji Bakani Sayin Hilmi GÜLER'in kasabamiza gelerek bizzat incelemelerde bulundugu Darbogaz gölet projesi yapimi beklenirken çekilen su sikintisi yeni bir gölet projesini ortaya çikardi.
Darbogaz sulama Kooperatifi baskani Hüseyin DÜNDAR ve yönetim kurulu üyeleri Osman GÖZDE ve Ahmet GÜVEN ile son kooperatif seçiminde diger adayin yönetim kadrosunda yer alan Abdurrahman EROL, had safhada olan su sikintisini çözmek için el ele verdiler.Kendi ceplerinden 5.000YTL (5 milyar Türk Lirasi) taahhüt edip kasaba halkinin da destegini alan ekip, Pozanti'da Faaliyet gösteren Kar Hafriyat ltd.st. ile 250.000YTL (250 Milyar Türk Lirasi) 'ye karsiliginda anahtar teslim gölet için anlastilar.

DSI kontrolünde yaklasik 20 gün önce yapimi baslana gölet için Darbogaz belediyesi,Ulukisla belediyesi ve Nigde belediyesi araç ve is makineleri ile destek verdiler.

Proje için bu güne kadar yaklasik 50.000YTL(Elli milyar Lira) toplanabildi.Bayrama kadar ve bayram süresince kasaba halkindan toplanacak yardimlarla 100-150.000 YTL yapimci firmaya ödeme yapilmasi hedefleniyor.

Gölet 13m derinliginde olup 600 dönüm arazi sulayabilecektir.

Kasaba halki ayni heyecani ve Coskuyu Devletimizin yapacagi Darbogaz göleti için tekrar yasamak ve yillardir çekilen su sikintisinin son bulmasini arzuluyor.

Gölet için güncel bilgileri ve yardim eden hemserilerimizin isim listesine Tarbaz haber sayfasindan, gölet resimlerine Fotograf galerileri sayfasindan ulasabilirsiniz.07 Ekim 2006


Kaynak : Efkan Kaya
Kücük Baraj Yeri insaati Photos
Büyük Gölet Projesi